Bahar yatırımınızı şimdiden yapın en güzel bahçe sizin bahçeniz olsun: Soğanlı bitkiler

Şubat ortalarıyla nisan sonuna kadar olan sürede bahçelerimizin en güzel çiçekleri soğanlı bitkilerdir. Şubat ortalarında Kardelenler çıkmaya başlar baharı müjdeler bize, Peşine çiğdemler gelir. Mart ortalarında ise mis gibi kokularıyla sümbüller gösterir yüzünü, Mart sonu gibi de , nisan sonu hatta mayıs ortalarına kadarda laleler ve nergiz ler çiçeklerini açar. Bahar ın en güzel çiçekleridir soğanlı bitkiler canlı çiçekleriyle içimizi ısıtırlar gördüğümüz zaman bizi çoştururlar.

İşte Kasım ayı bu soğanlı bitkileri dikmek için en uygun aydır.Bahçenizin görmek istediğiniz her yerine dikebilirsiniz.Baharda ilk çıkan bitkiler oldukları için her yerde çiçek açarlar.

 

Mutlaka guruplar halinde dikin lale ve nergizler 10 lu paketlerde satılıyor .Bir paketi Servis tabağından biraz büyük bir alana ve 10 cm.derinliğe dikin sivri yerleri yukarı dönük şekilde ve üstünü  gübre veya gübreli toprakla kapatın.Lalelerin çok çeşitleri var ve birçoğunun boylarıda farklı alırken mutlaka boylarına bakıp alın ve ona göre dikin .Çim alanlar dışında her yere dikin baharda en güzel bahçe sizin bahçeniz olsun.

Kardelenler çok narin görünüşlü çıtıpıtı çiçekler ama en soğuk zamanda çıkıveriyorlar karın altından .Mümkünse kardelenleride en az 10 lu gurup halinde dikin.

Sümbüller süper kokulu çiçeklerini size sunmak için mart sonunu beklerler en az 5li gruplar halinde dikin tek tek hiçbir soğanlı bitki  güzel durmuyor. En kokulu sümbüller mor olanları her soğan peş peşe  iki çiçek açıyor o kadar.

Muskari lerde çok güzel çiçeklerden yurdumuzun yerlisi bir çiçek ermeni muskası demişler her sene daha çoğalıyorlar bir köşede mutlaka olsun.

Çiğdem hepimizin bildiği bir bahar müjdecisi küçükken yemek için yarışırdık şimdi yiyenlerden korumaya çalışıyoruz. Çok renkleri var marketlerde. Bunlarıda kalabalık gurup dikin.

Allium (Soğan çiçeği)  oldukça iri çiçeği çok gösterişlidir. Grup dikerseniz tüm dikkatleri üzerine çeker mutlaka bahçenizde bulunsun.

Frittilaria imperialis ( ağlayan gelin)(hüzün çiçeği) güzel yurdumuzun doğu ve güneydoğu anadolunun yerlisi  boynu bükük çiçekleri aşağı doğru baktığı için hüzün çiçeği, çiçeklerinden su damladığı için ağlayan gelin demişler. Çok gösterişli ve dayanıklı mart,mayıs arası çiçeklidir. Boylu bir çiçektir, bahçenizde bu gerçek yerli çiçeğimiz mutlaka bulunsun.

Aslında bu bitkileri yerlerinde bırakmak gerekir dikerken buna dikkat edin ama genellikle yazın yerleri boş kaldığı için sökebilirsinizde .Sökmeyecekseniz çiçekleri geçtikten sonra çiçeksaplarını kesin ve yeşil kısmını kopartmayın kırın böylece soğanını güçlendirmeye başlar hayvan gübresini ilk diktiğiniz andan itibaren eksik etmeyin.Böylece her sene çok güçlü ve gösterşli çiçekler verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir