YAPRAK GALERİ  SİNEĞİ (Liriomyza trifolii, L.huidobrensis, L. Byroniae)

Erginleri 1-2 mm. Boyunda gri-siyah renktedir. Larvaları en fazla 3 mm. boyunda, beyaz-sarı renkte ve şeffaftır. Erginleri bitkinin tüm yapraklarında larvaları galeri içinde bulunur. Sera koşullarında bütün mevsim boyunca yazın yabancı otlar ve sebzeler üzerinde görülür. Dişiler yapraklardan küçük yaralar açar, buradan özsu ile beslenir ve hücre bozulmasına neden olurlar. Bu besleme delikleri sarararak küçük lekeler meydana getirir. Larvalar yaprakların iki zarı arasında kalan etli doku ile beslenir ve galeri oluştururlar. Daha sonra zarar görmüş bölgeler sararıp kurur ve yapraklar dökülür. Genç bitki ve fidelerde gelişmeyi geciktirir. Yukarıdaki resimde larvaların zarar verdiği yaprakları görebilirsiniz.

Yaprakların altı ve üstü iyice ilaçlanmalıdır. İlaçlamalar hastalık görüldüğü zaman sabah erken saatlerde yada akşam serinliğinde yapılmalıdır. Haftada bir kere ilaçlama yapabilirsiniz. Tarım bakanlığı onaylı zirai ilaçları kullanınız.

Unlu yada kabuklu bit ilaçları cinsinin en kuvvetli ilaçları olduğundan her türlü bit ve haşere için rahatlıkla kullanabilirsiniz.  İlaçları aldığınız yerden mutlaka kullanımını öğreniniz. Suyla karıştırmaları mutlaka ölçülü yapınız. Ölçüden fazla ilaç karıştırırsanız bitkilerinizin yapraklarının yanmasına ve bitkinizin ölümüne sebep olursunuz.

Mutlaka Tarım bakanlığı onaylı ilaçları kullanınız. Zirai ilaçlar sürekli geliştirildikleri için değişik isimlerle piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden ilaç alırken ilaç ismiyle değil kullanacağınız zararlı ismiyle isterseniz daha doğru ilaçlar alırsınız. Mutlaka zirai ilaç satıcılarına danışınız.

ZİRAİ İLAÇLAR ÇOK TEHLİKELİ ZEHİRDİR KULLANIRKEN ÇOK DİKKAT ETMELİSİNİZ. ÇOCUKLARIN ERİŞEMEYECEĞİ YERLERDE SAKLAYINIZ.

Firmamız ankara sınırları içinde tüm zararlılarla mücadele için gerekli ilaç,bilgi ve ekipmana sahiptir.

Danışmak için lütfen e posta gönderiniz yada telefon ediniz.

e-posta adresimiz: bilgi@serapeyzaj.info

Arama yapılan kelimeler:

  • yaprak galeri sineği
  • yaprak galeri güvesi