20150606_102333

Sevdiklerimizi her zaman olmasada görmek isteriz.Gözümüz,Gönlümüz alışmıştır onlara,ararız,sorarız. Bahçelerimizde yada balkonlarımızdada, bizi geçmişe götüren, anıları yeniden yaşatan hatta sevgiliyi hatırlatan çiçeklerimiz vardır.Hatta ilk görüşte vurulacağımız yeni sevgili bile. 20141027_16221320150614_180803boylu aslan ağzıAslan ağzı

Aşağı yukarı hepimizin çocukluğundan beri tanıdığı dayanıklı kalender çiçeklerden biridir.3-4 sene önce bulduğumuz fideleri artık daha zor bulmaya başladık.Eskiden satın aldığımız ve bütün sene dayanan fideler dayanmaz oldu.Yavaş yavaş unutmaya başlıyoruz yada bütün yaz dayanmadıkları için bahçe yada balkonumuzdan uzaklaştırıyoruz.Bodur yada Boylu Aslan ağzı bahçelerimizin bir köşesinde mutlaka olması gereken çiçeklerimizden birkere çok yıllık hem tohum döküyor hemde kökten çoğalıyor.Mayıs gibide açmaya başlıyor kasım ayına kadar aşağı yukarı 5-10 gün arayla devamlı açıyor çok keyifli bir çiçek 20150614_181043KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Lupinus

Avrupa ve bu işe gönül verenler için eski ama ülkemizde pek bilinmeyen senede 1 ay çiçek açan diğer zamanlarda yeşil kala süper bir bitki.Balkonlar için değil ama orta ve büyük ölçekli bahçelerde mutlaka olması gereken bir bitki.tüketicinin bilinçli olması lazım siz bu bitkiyi seralardan isterseniz onlarda bu bitkileri araştırıp bulup size getireceklerdir.yoksa bütün seralarda 15 çeşit ve yazı bitiremeyen çiçeklerle karşılaşacağız.

 

PER-Blue-Salvia

 

 

 

 

 

Salvia My night

Senede 3 yada 4 sefer çiçek açan süper bir bahçe çiçeği daha. Ankara iklimine dayanıklı yine orta ve büyük ölçekli bahçelerde mutlaka olması gereken bir bitki.Adaçayı ailesindendir ama yaprakları kokmaz ve çay olarak içilmez.sadece seyredilir büyük bir keyifle.Bu bitkinin ankara iklimine dayanmayan türleride var ikisini yan yana gördüğünüzde ayırt edersiniz.alırken dikkat edin.

 

 

20150615_182137 achillea

 

 

 

 

 

 

Achillea

Çok narin görünen ama çok yıllık,çok dayanıklı ve devamlı çiçekli olan bir bitki.beş-altı rengi var yine bahçeler için Tül gibi yaprakları var aynı renkten yedi sekiz adet dikerseniz çok güzel görünüyor.Deneyin çok memnun kalacaksınız.Bahçenizi gören insanların değişik bitkileri gördükleri zamanki tepkileri sizi çok memnun edecek.

Şakayık

 

 

 

 

 

 

Şakayık (paeonia)

Gerçek bir kraliçe çiçek ömrü 10 gün kadar ama gördüğünüz anda sizi kendine aşık edecek bir bitki.Mutlaka,mutlaka bahçenizde olmalı.Çok yıllık,çok dayanıklı ve çok etkileyici gidin alın birkaç yere dikin.Güneş görsün.

Daha size anlatacağım çok bitki var önümüzdeki hafta devam edeceğim.Tanıttığımız bitkiler Ankara şartlarına uygun ve kesinlikle sorun çıkartmayan, uygulama yaptığımız yerlerde senelerdir kullandığımız ve seramızda sattığımız bitkilerdir.