Harika Bir Çim İçin Toprak Hazirliği

Çimlerinizin güzelliği ve sağlığını iyileştirmek için en ideal zaman, herhangi bir şekilde çim ekimi yapmadan önceki zamandır.

İyi toprak neden önemlidir?

Çimlerin gelişmeleri için doğru oranlarda dört şeye ihtiyaçları vardır… güneş ışınları, hava, su ve besin maddeleri. Bunlardan herhangi bir tanesinin azaltılması veya herhangi bir tanesininin fazla miktarda sağlanması durumunda çimler ya ölecektir yada bu durumdan dolayı olumsuz yönde etkilenecektir. Bu dört unsurun doğru oranlarda sağlanması halinde ise çimler sağlıklı bir biçimde gelişecek ve sadece bahçenizi güzelleştirmekle kalmayıp aynı zamanda güvenli bir oyun alanı olacak ve  sayısız yararları ile çevreye de katkı sağlayacaktır.

Çim, kendisi için gereken bu dört unsurdan üçünü  ( hava, su ve besin maddelerini ) topraktan temin ederler ancak birçok yeşil alanda topraklar, çim yetiştirmek için ideal olmaktan çok uzaktır. Bazı topraklar çok killidir ve sıkışmış haldedir. Yol yapımı için iyi ancak çimler için kötüdür, zira hava ve su kökler tarafından alınamaz ve kökler yeterli miktarda büyüyemezler. Bazı topraklar çok fazla kumludur. Bir plaj için harika olabilir ancak çim yetiştirmek için oldukça zordur zira su ve besin maddeleri kök bölgesinde bitkinin yararlanabileceği kadar uzun süre kalamazlar. Çok sık karşılaşılan bir diğer sorun da toprağın pH değerlerinin ( toprağın asit veya alkali değerleri ) çim yetiştirmek için ya çok yüksek yada çok düşük olmasıdır.

Çim için toprak derinliği ne olmalıdır?

Az bakım gerektiren, sağlıklı çimler için gerekli toprak derinliği kesin olarak en az10 cm olmakla beraber daha iyi gelişme gösteren, hastalıklara, susuzluğa ve diğer olumsuzluklara daha dirençli olan çimler için daha da derine inen bir kök yapısı gereklidir ve bu da toprağın en az15 cmderinliğinde olmasını gerektirmektedir.

Topraklar ıslah edilip geliştirilebilirmi?

Neredeyse hiçbir istisna olmadan, hemen hemen her toprak ıslah edilip geliştirilebilir.

Islah ve geliştirme işleminin nasıl yapılacağı konusundaki bilgi eksikliği, kullanılacak olan materyallerin kolayca erişilecek olmaması ve bu işin maliyeti gibi faktörler insanları toprak ıslahı konusunda atacakları adımlardan uzaklaştırmaktadır. Bazen de insanların bir bölümü toprak ıslahının çimler için ne kadar önemli olduğunu anlamadıkları için yada bu işe harcayacak oldukları zaman ve paradan tasarruf ettiklerine inandıkları için topraklarını ıslah etmemektedirler.

Gerçek olan ise; ekim veya rulo çim uygulaması öncesinde yapılmayan toprak ıslahı ve geliştirmesi, esasında ileride çok daha fazla zaman ve paraya mal olacak ve süreklilik arz edecek sorunlara davetiye çıkarmasıdır.

Alan hazırlığı için adımlar

Çim yetiştirirken unutulmaması gereken bir söz vardır : “ Güzelliği yeşil yapraklarındadır ama esas faaliyet köklerdedir ”. İşte bu yüzdendir ki herhangi bir şekilde ekim yapılmadan önce yapılacak olan alan hazırlığı ve toprağın ıslah edilip geliştirilmesi sayesinde çim kökleri daha derinlere ve eşit bir şekilde işleyebilecektir. Daha derinlere inen çim kökleri kuraklığa karşı daha dayanıklı, daha efektif bir biçimde su ve besin maddelerinden yararlanabilen ve daha sık biçimde gelişme gösterecek olan bir çim dokusu yaratacaktır. Daha sık bir çim dokusu da yabani otlara yer vermeyecek, hastalık ve zararlı böceklere karşı da dirençli olması anlamına gelir.

Güzel, sağlıklı ve sorun çıkartmayan bir çim için takip etmeniz gereken adımlar :

1.         Çimlendirmek istediğiniz alanda bulunan tüm inşaat artıklarını ( tahta parçaları, çimento kalıntıları, tuğlalar vs. ) gömülü halde bulunan taş,kaya ve 4-5 cmden büyük tüm molozlardan temizleyiniz.

2.         Drenaj sorunlarını önleyecek şekilde kaba bir tesviye yaparak su birikmelerini önleyebilirsiniz. Bu işlem sırasında çukur kalan yerler doldurulmalı ve gerekli su akıntılarını sağlayacak olan eğimler verilmelidir. Çim eker gibi toprağın üstünü bir yada2 cm.kapatacak kadar Mümkünse mil kum yoksa 0,3 kum ve gübre serilmelidir.

3.         En az15 cmderinliğe batacak şekilde çapalama yapılmalıdır. Bu çapalama işlemi yıllık yabani otların bir çoğunu kontrol edecek,  alt tabaka toprağın gevşetilip havalandırılmasını ve üst tabaka toprakla daha iyi kaynaşıp köklerin daha rahat bir biçimde hareket edebilmelerine ve suyun daha rahat hareketine olanak verecektir. Ayrıca bu işlemin bir diğer yararı da toprak altında gömülü halde bulunan ve esasen alan dışına atılması gereken taş, moloz vs. nin de açığa çıkmasına ve temizleyebilmenize olanak sağlamasıdır

.4.        Toprağınızın, gerekiyorsa pH değerini düzeltmek için mevcut pH değerini öğrenmelisiniz. Asidik karakterdeki ( pH değeri 6 ve altında olan ) topraklar zirai kireç ilave edilerek geliştirilebilir. Ne türde ve ne kadar kireç ilave edilmesi gerektiği ise toprak analizinde ortaya çıkacak değerlere bakılarak bir uzman tarafından belirlenmelidir. Alkali topraklar ( pH değeri 7,5 ve üzerinde olan ) ise kükürt ve alçıtaşı ilavesi ile düzeltilmelidir ancak bu da yapılacak olan test sonuçlarına göre ve uzman bir kişi tarafından belirlenmelidir.

5.         Son kez ince ve detaylı bir tesviye yaparak toprağınızı düzleyin.

6.         Ağır sayılabilecek bir silindir yardımı ile toprağınızı sıkıştırın. Ortaya çıkacak olan çukur ve tümsekleri bir tırmık ile düzeltin ve mutlaka birkaç gün sulayın.

 

Alanınız gerek çim tohumu ekmek gerekse de rulo çim uygulamak için hazırdır. Bu şekilde üzerinde düşünülerek hazırlanmış ve ıslah edilmiş toprakta kesinlikle kaliteli, sağlıklı ve uzun dönemde az bakım gerektirecek, ve bununla beraber daha az gübre ve kimyasal ilaç ihtiyacı olan, daha az suya ihtiyaç duyacak olan sık dokulu, yeknesak bir çim dokusunu elde edebilirsiniz. Toprak hazırlığı için harcamış olduğunuz para ve zaman, size uzun yıllar boyunca ve yüksek bir getiri ile geri dönecektir.

Bahçelerinizde mutlaka hayvan gübresi kullanın. İnsanlık tarihi kadar eski olan tarım tarihinin ilk zamanlarından beri kullanılan hayvan gübresinin bahçenize faydaları anlatmakla bitirilemez. Suni gübrelerin geçmişi az olmasına rağmen yüksek ürün almak amacıyla kullanılması tarıma elverişli toprakları kısa sürede yok olma aşamasına getirdi. Henüz geç değil Siz üstünüze düşeni yapın,Doğa karşılığını verecektir.

Cengiz Yalçın

Ulaşmak için adresimiz:bilgi @serapeyzaj.info


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arama yapılan kelimeler:

 • çim toprağı nasıl hazırlanır
 • çim ekimi için toprak hazırlığı
 • çim toprağı nasıl olmalı
 • bahçe sulama sistemleri nasıl yapılır
 • çim toprağı
 • çim nasıl ekilir
 • çim için toprak
 • toprak hazırlığı
 • bahçe çimi nasıl ekilir
 • çim ekmek
 • çim için ideal toprak
 • çim için toprak hazırlığı
 • çim nasıl ekilmeli toprak nasıl hazırlanmalı
 • çim nasil gelistirilir
 • çim ekmek için toprak