Bahçe düzenlemede en önemli konulardan biride doğru bitki seçimidir. İstenilen her şeyin hemen yanımızda olması bitki seçimi konusunda yanıltıcıdır. Tropik bölgelerde yaşayabilen güzel bitkilerin alışveriş yaptığımız markette olması o bitkilerin bahçemizde yaşayacağı anlamına gelmemelidir. Ancak maalesef bu işleri yapanlar dahil herkes ticari düşündüğü için hawaide yaşayan bir bitki sizin bahçenize dikilebilmektedir. Geçici olduğu bilinirse mahsuru yok ama insanlar o bölgede yaşamayan bir bitki için kandırılıyor ise sorun var demektir.

Herkesin beğendiği bahçesinde olmasını istediği bir sürü bitki vardır. Güzel kokan,gösterişli çiçekleri olan bitkileri kim istemezki ama o bitki bahçenize geldiğinde aynı güzelliği devam ettirmiyorsa sizi daha çok üzecektir. İşte bu yüzden bu işi bildiğine inandığınız insanlara güveniniz yada araştırınız. Artık bu zamanda araştırmak en kolay yapılabilen şeydir. Ufak tefek bitkiler önemli değil ama bahçenize ciddi paralar ödeyerek aldığınız bitkilerin bozulması sizi hem üzecek hemde bahçenizden soğutacaktır.

Bahçe düzenlemede Önemli bir konuda bahçeye dikilecek bitkilerin boyutları ve dikim aralıklarıdır. Boyuna onbeş metre enine dört metre büyüyecek bir ladin ağacını sonrasını hesaplamadan dikerseniz büyük bir ihtimalle birkaç sene sonra altlarını budayıp daha sonrada kesip atmak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle küçük bahçelerin her yerine dikilen bir sürü ağaç beş-altı yıl sonra sökülüp atılmaktadır. Bu işlem hem emek,hem zaman,hemde paradan zarardır.Unutmayınki bütün bitkiler güzeldir doğru yerde yaşayan bir bitkinin size nasıl gülümsediğini mutlaka fark edersiniz.

Arama yapılan kelimeler:

  • bahceçicekleri
  • yaz ayında acan cıcek ısımlerı