Başarılı bahçe düzenleme mutlaka ciddi bir bilgi gerektirir. Yalnızca bahçenin güzel görünmesi önemli değildir,bu güzelliğin devamlı olması daha önemlidir. Bahçe düzenlemesi sizin yada makine kullanmayı bilen bahçıvanların yapabilecekleri kadar kolay bir iş değildir. Çünkü bahçeler canlıdır hepimiz gibi ihtiyaçları vardır, istekleri vardır. Bunları bilip ona göre düzenleme yapmak lazımdır.20 metre kare bir odada 5 insan yaşamaz bir bahçede de sağlıklı yaşayacak ağaç ve bitki sayısı bellidir sık sık dikilen bitkilerin gelişmelerine fırsat vermezseniz hem bitkileriniz bozulur hem de görüntüden siz memnun kalmazsınız.

Ülkemizde 1990 larda başlayan güzel bahçe görüntüleri şimdi yerini daha kapsamlı yasayan bahçe yapımlarına bıraktı. Çünkü sırf güzel diye yan yana dikilen birçok bitki büyüdü ve bahçeleri çirkinleştirdi. Evinizin,Fabrikanızın yada parkınızın uzun seneler boyunca güzel,çekici ve sağlıklı kalması bu işle çok ciddi biçimde ilgilenmenizi yada ilgileneceğine inandığınız birisine teslim etmenize bağlıdır. Bahçe düzenlemede kesinlikle acele yoktur.Bazı aşamalar beklemekle ilgilidir. Uğraştıklarınız mobilya değildir, alıp yerine yerleştirip bırakamazsınız.Bahçenizin toprağının ıslah edilip çökmesini beklemeniz gerekir. Bahçenize dikeceğiniz bitkiler canlıdır onları diktiğiniz yerde gelişirler uygun olmayan iklim yada yere dikerseniz bozulur ölür veya kötüleşirler.

Bahçe yapımı için en olmazsa olmaz su dur. Bitkilerinizin ihtiyacı olan suyu doğru biçimde sağlamanız gerekir. Bu yüzden sulama sistemi şarttır. Bütün bitkileri yerleştirdikten sonra yapılacak sulama sistemi bitkilerinize zarar verebilir. Sulama sistemi önceden döşenmeli bitkiler dikildikten sonrada düzeltilip her bitkiyi sulayacak şekilde ayarlamalıdır.

Sulama bittikten sonra toprak ıslahı gerekir. Toprağınızın suyu geçirgen ve tutma özelliği olması gerekir. Ancak çok gevşek topraklarda faydalı değildir. Evinizin içindeki saksılara koyduğunuz torfu bahçenize koyamazsınız. Mutlaka ham toprak çoğunlukta olmalıdır. Çünkü bahçenizdeki bitkiler doğayla mücadele edeceklerdir.

Topraklar  genel olarak kumlu,killi veya humuslu olurlar. Pek çok bitkinin gelişimini en iyi humuslu toprakta sürdürdüğü gözlenmiştir. Çünkü humuslu topraklar organik maddelerce zengindir. Bitkilerin su ve besin maddelerini daha iyi kullanmasını sağlarlar Suyu iyi tutarlar,suyu bünyelerinde toplar ve bitkinin daha uzun süre sudan faydalanmasını sağlar. Gevşek bir toprak çeşididir,böylelikle drenajları iyi olur ve sulama ile göllenme olmaz. Aynı zamanda kökler gevşek yapı içinde hızla gelişir ve yayılırlar.

Kumlu topraklar’da gevşek yapısıyla suyu çabuk süzer, drenajı iyidir ancak organik maddelerden fakirdir.
Killi topraklar, ağır ve suyun süzülmesinin yavaş olduğu toprak çeşididir. Islak toprak içinde uzun bir süre kalan kökler çoğu türde kolaylıkla çürür ve bitkinin ölümüne sebep olurlar.
Bütün bahçeler ideal ve istenen toprağa sahip değildir. Bu yüzden ya bahçedeki toprak yapısına uygun bitkileri seçmeli, yada bitkilerin yetişmesine uygun olmayan toprak türlerini, oganik maddeler ve diğer karışımlardan ilave ederek ıslah edilmelidir.

Bahçenizin ışıklandılması için sizin önce nasıl bir ışık sistemi istediğinizi bilmeniz gerekir. Işık sistemleri akşamları güzel bir bahçe görünsün diye de istenebilir güvenlik maksadıyla ışıklandırılsın diye de, sizin buna karar verip ona göre bir ışıklandırma sistemi yaptırmanız bu aşamada gerçekleşecektir. Bahçenizin muhtelif yerlerine sonradan olacak ihtiyaçlar için mutlaka elektrik hattı geçecek borular döşetip toprağın altında bırakınız ne zaman yada ne iş için yarayacağı belli olmaz ama mutlaka ihtiyaç olduğunda bahçenizi bozmak zorunda kalmazsınız.

Bahçenin büyüklüğüne göre orantılı sayıda süs yada meyve ağacı dikmelisiniz. Fazla sayıda ağaç dikimi hem görselliği bozar hemde diğer bitkilere ve tabiî ki kendilerine zarar verir. Özellikle 400 metrekare ve altında olan bahçelerde ağaç yerine ağaçcıkların dikilmesi daha uygundur. Ağaçların dış kenarlara doğru dikilmesi en uygunudur.Evinize yakın yada ortalara dikilecek ağaçlar evden baktığınızda görüş alanınızı daraltacak ve zamanla bahçenizin arka taraflarını göremiyor olacaksınız. Hiçbir zaman çok ağaç güzel bir bahçe olmamıştır.

Özellikle çam türleri toprak hizasında başlayan dallarıyla bütün bir ağaç gibi göründüğünde güzeldir. Altında iki metresi budanmış bir çam kadar kötü görünen bir ağaç yoktur. Çamlar yol ağacı değildir kaldırım üstlerine dikilen çamların yayaların geçmesi için budanması gerekir o zamanda çamın özelliği kalmaz. Çamlar budanmaz bu yüzden enine ve boyuna büyüyeceği hesaplanarak dış kenarlardan üç-dört metre içe dikilmelidir. Böyle dikilmiş bir çam ağacı her zaman muhteşem görünür.

Şimdiye kadar anlattıklarımız bahçenizin kemikleri , iç organları ve derisidir. Bunlar tamam olduktan sonra size sadece makyajını yapmak kalır. Bahçenizin güzel görünmesi kadar işlevselliği ve sağlığı da çok önemlidir. Bu yüzden gölge olan yerlere gölge bitkileri dikilmeli yada oturma alanları yapılmalı veya dekoratif malzemeler konulmalıdır. Evin yakın çevrsinde rahat hareket etmenizi sağlayacak yaşam alanları oluşturulmalıdır.Böylelikle dinlenme zamanlarınızda yada dostlarınız geldiğinde onları ağırlayacak  iç açıcı köşeleriniz olacaktır. Görünmüyor diye bahçenizin herhangi bir yeri boş yada atıl bırakılmamalıdır. Bahçe her tarafıyla yaşamalıdır. Doğru bitkiler doğru yerlere konulduğunda sizinle beraber nefes alıp yaşayan bir bahçeniz olacaktır.

Doğru firmayla çalışmanız sonucunda,

-daha az para

-daha az hata ve hayalkırıklığı

-daha ekonomik maliyet

-daha çok mutluluk ve çok güzel bir bahçeniz olacaktır.

Çalışacağınız firmanın referanslarını mutlaka görünüz ve neler yapabileceklerini öğreniniz.

Öneri ve istekleriniz için lütfen e posta gönderiniz.Referanslarımızı ve yaptığımız bahçeleri görünüz.Fotoğraf galerimizi ziyaret ediniz.

e posta adresimiz: bilgi@serapeyzaj.info

Firmamız Ankara’da hizmet vermektedir.Arama yapılan kelimeler:

 • bahe dzenleme
 • bahçe peyzaj
 • bahce duzenleme
 • en güzel bahçe düzenlemesi
 • yhs-fh_lsonsw
 • en güzel bahçe düzenlemeleri
 • picea pungens
 • ilginç ve güzel bahçe düzenlemeleri
 • peyzaj dzenlemeleri
 • bahce düzenlemeleri
 • peyzaj d?zenlemeleri
 • villa bahçe düzenleme
 • güzel bahçe düzenlemeleri
 • picea pungens hoopsii
 • bah?e d?zenleme