Mart


Mart geldi, bahar geliyor. Güneş yakında ekvatordan kuzey yarımküreye geçecek ve tüm  ülkemize bahar sinyallerini yollayacak. Cemre’ler sırayla düşüyor. Bahçelerimiz 3 aylık uykularından uyanmak üzere. Bu ay ağaçların, çiçeklerin, çimenlerin uyanması ve yoğun bakımların başlamasından önce uyku döneminde yapılacak birçok hazırlık için son fırsat ayı. Bu ay aynı zamanda tüm bahçe teçhizatımızı yoğun çalışma dönemine hazırlamamız için oldukça uygun. Havaların ılık veya soğuk zamanlarında yapabileceğimiz değişik işler mutlaka var. İşte Mart ayı içerisinde yapmamız gereken bahçe işlerimiz ve bakımlarımız:

 • Yapılacak en önemli işlerimiz arasında, özellikle de dışarıda hava yağışlı ve soğuk iken bitki kataloglarını inceleyerek sezon başladığında bahçemize dikilecek bitkilere ve peyzaj özelliklerine karar vermek bulunur. Her bahçe sahibine özeldir. Bu nedenle de bahçe sahibinin istek ve ihtiyaçlarının iyi bilinmesi peyzajda önemli bir yer tutar. Mart ayının soğuk veya yağışlı günlerinde kitaplar, dergiler, katalog ve Internet gibi bilgi kaynakları yardımı ile bahçeniz için fikirlerinizi oluşturmaya, zevk ihtiyaçlarınızı belirlemeye çalışın. Bahçe peyzajınız konusunda tavsiyeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız firmamızdan fikir ve öneri alabilirsiniz.
 • Çimler yaşadığımız yere de bağlı olarak Mart ayında uyanmaya ve büyümeye başlar. Öncelikle kışın dökülen yapraklar, artıklar ve yosunlanma çim tırmığı ile güzelce temizlenir. Bu işi yaparken tırmıkla çimlere zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Çimler uyanmadan önce silindirlenip düzlenebilir. Geçen sezon zarar görmüş ve yeniden çimlendirilmesi gereken kısımlar tespit edilir, hazırlığı ve tohum ekimi yapılır. Ayın sonuna doğru büyümeye başlayan çimlerin 7-8 cm yükseklikten kesimleri yapılarak dipten sağlıklı ve gür bir büyüme başlaması sağlanabilir. Çimlerin biçilmesi kuru bir havada yapılmalıdır. Böylece hem çim biçme makinesi daha rahat çalışır hem de bahçede hastalık oluşması engellenir. Havalar ısınmaya başladığında sağlıklı bir yeşil renge bürünmeyen çim alanlarda hastalık olabilir, böyle bir durum gözlüyorsanız kontrol ettirmeniz gereklidir. Bahçe uzmanınız gerek görürse size ilaç veya vitamin tavsiyesi yapacaktır.
 • Mart ayı, bahçede görmek istediğiniz yıllık ve çok yıllık bitkilerin tohumlarının  seralarda, camlı tepsilerde, korumalı alanlarda veya soğuğa dayanıklı  türlerin direkt bahçelerde ekim zamanıdır. Her tohumun özel istekleri vardır ve en uygun verim için bu özel istekler dikkate alınmalıdır. Bitkileri tohumdan yetiştirmek biraz zahmet ister ancak verdiği doyum ve haz duygusu çekilen zahmete değer. Tohumdan yetiştirmenin avantajı  çok sayıda bitkiyi çok ucuza yetiştirme imkanı vermesidir. Martın ilk haftalarında açıktaki tohumlarınızı dondan korumanız gerektiğini unutmayın. Birçok yıllık tohum, çimlenmek için 18-24 derece civarı sıcaklığa ihtiyaç duyar. Güneşli pencere önleri veya ısıtmalı tepsilerde yüzlerce tohum aynı anda ve kısa zamanda çimlendirilebilir.
 • Saksılardaki bitkilerimiz iç mahallerde kışı geçirdiler. Artık güzel havalarda onları dışarı alıp havalandırabiliriz. Saksı değişimlerini Mart ayı içerisinde büyüme ve uyanma başlamadan bitirmeniz gereklidir. Saksı değişmeyenlerin ise üstten bir miktar toprağını  alarak taze funda toprağı veya kompost eklememiz gerekir. Erken çiçek açan soğanlı bitkilerimizin saksılarına bir miktar uygun gübre eklememiz gereklidir.
 • Malç toprak örtüsü anlamına gelir ve zararlı otları önleme, toprağı nemli tutma, toprağa besin katkısı yapma ve uyuyan bitkiler ile kökleri soğuktan koruma gibi birçok faydaları vardır. Malç aynı zamanda bahçemize dekoratif bir görüntü verir. Mart ayı, özellikle ilkbaharda bahçelerimizde görünmeye başlayan yabancı otları engellemek için toprağa kompost veya ağaç kabuğundan malç örtülerini sermek için uygun bir aydır. Bu ay serilecek malç, yukarıda sayılan faydalarının hemen hepsini aynı anda gösterme imkanı bulur. Malç uygulaması ağaç civarlarına, bahçe ve yol kenarlarına ve bahçedeki tüm boş alanlara yapılabilir.
 • Bahçenizde şifalı  bitkiler, sebze veya meyve yetiştirmeyi düşünüyorsanız yetiştirme yataklarını Mart ayı içerisinde hazırlamalısınız. Hazırlıklar arasında tohumdan yetiştirilecek olan domates, salatalık, biber türleri, patates, soğan, sarımsak, aromatik otlar, salata otları gibi bitkiler için cins seçimi ve tohum ekimi, yetiştirme alanlarının temizlenmesi ve bellenmesi, alanlarda yabancı ot büyümesinin engellenmesi için siyah naylon veya malç ile kaplanması, ay sonuna doğru tere, maydanoz, roka, kıvırcık, semizotu, sarımsak gibi dayanıklı türlerin tohumlarının dışarıda ekimi sayılabilir. Fideden yetiştirmek hızlı ve nispeten zahmetsiz bir yöntemdir ancak Ülkemizin birçok yeri için açık mahallerde fide dikimi için Mart biraz erken sayılır.
 • İlkbaharda çiçeklenenler hariç, ağaç ve çalı türlerinin budamaları en geç Mart ayı içerisinde, bitkiler uyanmadan bitirilmelidir. İlkbaharda çiçek açan çalı ve ağaçcıkların budamaları için çiçeklenme döneminin bitmesi beklenmelidir. İlkbahar budaması istenildiği kadar sert yapılabilir, hatta ne kadar sert yapılırsa bitki o kadar kuvvetlenecektir. Ancak bitkinin şeklinin bozulmaması için dikkatli olunmalı, gerekiyorsa uzman yardımı alınmalıdır. Meyve ağaçlarının şekil budamaları da yine Mart ayı içerisinde bitirilir.
 • Bahçenizde yerini sevmediğiniz ve değiştirmek istediğiniz ağaç ve bitkilerinizin yer değişikliklerinin yapılması, geçen yıl içerisinde dikilen küçük fidanların sağlamlaştırılması, desteklenmesi ve fidan hızla büyümeye başlamadan önce şekil bozukluklarının düzeltirmesi için Mart ayının başları son fırsattır. Ayrıca tüm ağaçlardan tomurcukları patlamaya başlayanların geç dönem don etkilerinden korunması için kompost ve malç uygulaması ve gübre takviyesi gerekecektir.
 • Doğal hayvan gübresi, uykudan uyanan bitkiler için muhteşem bir kahvaltıdır. Mart ayı  içerisinde tüm bitkisel alanlarınızın doğal gübre uygulamaları  tamamlanmalıdır. (Bu konudaki makalemize bakınız)
 • Mart ayında yapılacak en zevkli işlerden birisi de evimiz veya bahçemiz yakınlarındaki kamuya ait veya sahipsiz alanlarda doğal bir çiçek çayırı yaratmaktır. Alınacak birkaç paket karışık bitki tohumu ile ufak dahi olsa bir çiçek çayırı yaratılabilir. Çiçek çayırları hem rengarenk ve doğal görüntüsü ile çekici bir manzara oluşturur, hem faydalı böcekler, kelebekler ve kuşlar için bir çekim merkezi haline gelir. Varsa civardaki ağaç gövdelerine asılacak ahşap kuş yuvaları ve yemlikler, hem bizleri hem de kışın zorlu koşullarında yaşamaya çalışan kanatlı dostlarımızı mutlu eder. Bu tip faaliyetlerde bulunmak ve sonuçlarını seyretmek bahçe ile uğraşmayı zevkli ve tatminkar hale getirir. Mart bu aktiviteler için çok uygun bir aydır.
 • Zararlı böcekler ve hastalıklar Mart ayında görülmeye başlanır. Özellikle sonbaharda bırakılmış ağaç kurdu yumurtaları çatlamadan ilaçlaması  yapılmalıdır. Meyva ağaçlarında da ilaçlama sezonu Mart ayında başlar. Sezon içerisinde çok daha masraflı ve zahmetli hastalıklarla uğraşmak istemeyen bahçe sahibi, sezon başında bakım tutum planında bu hususu düşünmeli, tetikte olmalı ve önlemini almalıdır. Mart ayındaki geniş sıcaklık değişimleri hastalık ihtimalini arttırır. Hastalık başlamasını ve yayılmasını önlemek için bahçe ve yeşil alanlar düzenli bulundurulmalı, kış boyu birikmiş artıklar, dökülen yapraklar, budama artıkları bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Çok yıllık bitkilerde kalmış ölü yapraklar temizlenmelidir. Taze fideler, sürgünler ve çimlenen tohumlar hastalık belirtileri, küf, mantar açısından kontrol edilmelidir.
 • Mart ayında yine bahçelerin istenmeyen ziyaretçileri olan salyangoz ve sümüklüböcekler de faaliyetlerini hızlandırırlar. Devamlı ve dikkatli kontrol yapılmaz ise bahçeyi işgal eder, bitkilere önemli zararlar verirler. Ayrıca peyzaj açısından hoş olmayan görüntüler oluştururlar. Salyangoz ve sümüklüböcekler ile hem doğal ürünler hem de kimyasal ilaçlar vasıtası ile etkili mücadele edilebilir.
 • Havuzunuz varsa Mart ayında aydınlatma, pompalar, kablolar, filtreler gibi elektrik ve mekanik tesisatı kontrol edilir. Kontrollerden sonra havuzun ince temizliği yapılır ve kullanıma hazırlanır. Yosun oluşma mevsimi için tedbirler alınmaya başlanır. Balık varsa ay sonuna doğru artan su sıcaklığı  ile daha aktif beslemeye başlanır.
 • Bahçenin çitleri, parmaklıklar, duvarlar, yürüyüş yolları ve patikaları Mart ayında temizlenebilir, yosundan arındırılır, boyaları ve onarımları  yapılır. Bahçe aletleri yeni sezondan önce temizlenir, yağlanır, bakımları, bileylemeleri yapılır, tamir ihtiyaçları giderilir ve kullanıma hazırlanır. Dışarıda hava soğuk ve yağışlı iken içeride bu bakım tutum işleri ile uğraşılır, saksı değiştirmeleri, sera işleri yapılır.
 • Firmamız Mart ayı  bakım tutumlarınz ve ihityaçlarınız için hizmetinizdedir.
 • Sorularınız ve görüşleriniz için lütfen e-posta gönderiniz

E-posta adresimiz:bilgi@serapeyzaj.infoArama yapılan kelimeler:

 • malç nasıl yapılır
 • ilkbahar manzaraları
 • bahar ayı