Kaya bahçeleri doğal haliyle bulundukları yörenin tabiatına uygun bitki ve kayalardan oluşmaktadır. Bizlerin yapmaya çalıştığı ise bunu taklitten ibarettir. Bu yüzdende tamamen kontrollu olması gerekmektedir.Yani her bitkiyi kullanmamamız gerekir. Yayılıcı bitkiler ve ardıçların yere çok yakın olanları  yapmayı düşündüğümüz kaya bahçelerine koymamamız gereken türlerdir. Çünkü bunların arasında çıkacak olan ayrık türü bitkiler ayıklanamadığından kaya bahçemizin görüntüsünü her zaman bozacaklardır. Yayılıcı türleri bir küp,delikli bir taş ,yani istediğimizde içini boşaltacağımız bir saksı içine dikersek arasında çıkacak olan yabanilerden ayıklayamazsak  bile komple atarak kurtulabiliriz. Aksi takdirde diktiğimiz alanı komple kaldırmak zorunda kalırız ki bahçemiz hiç hoş görünmez. Sadece mevsimlik çiçekli bitkilerin yayılıcılarını kullanabilirsiniz sezon sonunda ölecekleri için arada çıkacak yabaniler bellenerek sökülüp atılabilir.

Bunun dışında bahçemize dikeceğimiz bitkileri yavaş büyüyen yada enine büyüyen bitkilerden seçmeliyiz. Dikeceğimiz bitkilerin son hallerini öğrenmeliyiz ki birkaç sene sonra bahçemiz neye benzeyecek bilelim. Adaçayı türleri ,her türlü mevsimlik fide, enine büyüyen  çam türleri, çok yıllık güzel çiçekli bitkiler, şifalı otlar  kullanılabilir ve çok da güzel olur. Tabiî ki kalıcı bitkilerin arasında mutlaka mevsimlik çiçekler ,her türlü yazlık ve kışlık soğanlı çiçekler olmazsa olmazlardır. Güneş gören yerlerde bodur berberisler, ateş dikenleri gölge olan yerlerde hostalar ve ortancalar mutlaka konulmalıdır.

 

 • Kaya bahçesi doğal görünümlü olmalı, yapma gibi durmamalı.
 • Bahçede tek tip kaya kullanılmalı.
 • Kayalar arasında bitki yerleştirebileceğimiz cepleri olmalı.
 • Hiçbir şekilde yerörtücüler seçilmemeli.
 • Genişleyecek bitkilerin yerleri ona göre ayrılmalı
 • Kaya bahçesi kurulurken güneş dikkate alınmalı kullanılacak bitkiler ona göre seçilmeli.
 • Bitkilerin son hali bilinmeli ve ona göre yerleştirilmeli.

Kaya bahçelerine kullanabileceğimiz bitkilerden bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum Ankara da bu bitkilerin hepsi çok güzel oluyor. Bazılarını her yerde bulamaya bilirsiniz. Onlar için de Karşıyaka mezarlığında Çamlıkaya Çiçekçilik ve Ümitköy seralar mevkiinde Özkay Peyzaj’a bakın. Yapmayı düşündüğünüz kaya bahçesi için bu iki adres de mutlaka çok güzel ve size özel şeyler bulursunuz.

Yinede istediğiniz bitkileri bulamazsanız mail yada telefonumuz ile istediğiniz bitkileri bizden temin edebilirsiniz.

————————————————————————————————————————————————-

Osteopermum: Güneş sever bütün mevsim çiçeklidir.Ankarada mevsimliktir. Yayılıcısını bulursanız harika olur.Yayılıcı olanı izmirden mevsimlik çiçek fidesi olarak geliyor,fiyatıda gayet ucuz.


Taflan: Güneş sever bazı türleri çok dekoratiftir. Budanabilir, kalıcıdır kışın yaprak dökmez. Çok güzel çit bitkisidir. Tek olarak kaya bahçenizde kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akdeniz papatyası: Çok güneş sever. Birkaç rengi vardır,hepside birbirinden güzeldir. Yaklaşık bir metre boya yarım metre ene ulaşırlar çiçeğini hiç eksiltmez. Ankarada mevsimliktir ve çok gösterişlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bodur berberis: Kımızısı ve sarısı vardır. Mutlaka güneş görmesi lazımdır. Rengini güneşten alır güneş görmezse yaprakları yeşile döner. Kışın yaprak döker çok güzel ve gösterişlidir. Mutlaka kaya bahçelerinde bulunması gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bodur mavi ladin: Mavi ladin’in enine gelişenidir.

Altı yedi senede bir metre yüksekliğe yaklaşık bir buçuk metre genişliği ulaşır.

Güneş görmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Delphinium: Çok yıllık her sene biraz daha çoğalan çok gösterişli çiçekleri olan bir bitkidir.Yarı gölge ve güneşli yerleri sever.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gaura: Bir kez bahçenize girdimi bir daha çıkartamayacağınız çok güzel bir bitki . Özellikle pembesi çok gösterişli güneşi gördükçe coşar ve sizide coşturur.

 

Konik ladin: Çok yavaş büyüyen güzel bir ladin türüdür.Bonzai görünüşüyle kaya bahçelerine yakışır.Güneş sever .

Lavanta: Harika kokusu ve çiçekleriyle kaya bahçelerine çok yakışan bir tür. Güneş sever. Her sene baharda budarsanız sürekli genç kalır. Kıyabilirseniz çiçeklerini toplayın ve evinize dağıtın her yer mis gibi koksun.

Armeria: Çim görünümlü iki ay kadar pembe çiçekli çok yıllık güzel bir bitki .Kaya bahçelerinizde en öne koyabilirsiniz boylanmaz.Güneş sever.

Erodium: Çok güzel bütün yaz çiçekli kalıcı bir bitki. Güneş sever güzel yayılır. Bu bitkiyede önlerden yer ayırın kısa boylu bir bitkidir.

Margarit: Hepimizin bildiği iri bir papatya, bodur ve boylanan cinsleri var boylu olanlar duvar diplerine bodur olanlar kaya bahçelerine çok yakışır. Güneş sever,çiçeklerini açtıktan sonra budarsanız sonbaharda tekrar açar.

Coreopsis: İşte bir mükemmel daha, sarı iri çiçekli ve kar yağana kadar açar üstelik seneyede kalır daha iyi ne olabilirki. Baktıkça hayran kalacaksınız. Güneş sever.

Optusa: Mazı ailesinden Ankarada biraz nazlı ama güzel bir bitki çok yavaş büyür,güneş sever.Kendine has yaprak şekli var seveceksiniz.

Penstemon: Bence bulursanız mutlaka bahçenize koyun çok güzel,kalıcı her sene biraz daha çoğalan çok yıllık bir şahaser özellikle beyazı ve kımızısı. Güneş sever.

Mugo: Karaçam ın bodur ve yayılıcı olanı ama zaman içinde hatırı sayılır şekilde büyüyor. Yerini iyi seçin bir daha değiştiremezsiniz. Güneş sever güzel bir bitkidir.

Salvia: Süper, çok keyifli bir adaçayı türü çiçekleri mayıs ayında başlar budarsanız aralıklarla devam eder bulursanız alın. Güneş sever.

Porsuk: İşte bir assolist mutlaka kaya bahçelerinde olacak bir bitki biraz pahalı gelebilir ama çok havalı.Güneş sever.

Scabiosa (uyuz otu): Bütün mevsim çiçekli zahmetsiz ve gösterişli. İki rengi var eflaun ve pembe gruplar halinde dikin güneş sever sizi hiç üzmez.

Picea abies litle gem: Kıvır kıvır yavaş büyüyen çok güzel bir çam türü.Güneş sever.

Adaçayı: Bulunduğu yerde kendini gösterir birkaç çeşidi var en güzeli ve gösterişlisi sarı yeşil yapraklı olanı. Bir yaprağını koparıp bir bardak sıcak suya atın ve için ciğerlerinizin genişlediğini hissedeceksiniz. Güneş sever baharda budayın her zaman genç kalsın.

Şimşir: Çok yavaş büyür ama büyür. Şeklinden dolayı güzel gözükür. Güneş sever ,gölgeyede dayanır ama şekil bozukluğu olur.

Ortanca: Gölge bahçeler için olmazsa olmaz.Çok yıllık çok gösterişli bir bitki.

Hosta: Gölge bahçeler için bir dev, çok yıllık çok gösterişli yapraklara sahip bazı cinsleri kokulu çiçekli  bir bitki.

Bütün bu bitkilerin yanında bahçelerinize mutlaka soğanlı bitkileri ve mevsimlik çiçekleride ilave etmeyi unutmayın.

kolay gelsin.

Çocuklarınıza doğayı sevmeyi öğretin. Doğa ve çocuklar bizim geleceğimizdir.

Çiçeklerinizin hepsi birer canlıdır lütfen her gün akşam sulamayı unutmayınız.

Çiçeklerinizi sizin istediğiniz değil onlara uygun yerlere dikiniz.

Bilgi almak ve danışmak için lütfen e-posta gönderiniz.

e posta adresimiz:bilgi@serapeyzaj.info

 

 

 

 

 

 

Arama yapılan kelimeler:

 • bahçe çiçekleri
 • bahçe düzenlemesi
 • bahçe düzenlemeleri
 • kaya bahçesi
 • gaura
 • kaya bahçeleri
 • gaura bitkisi
 • kaya bahçesinde kullanılan bitkiler
 • kaya bahçelerinde kullanılan bitkiler
 • bahce cicekleri
 • bahce duzenlemesi
 • salvia
 • gaura çiçeği
 • mavi ladin
 • kaya bahcesi