Bu günlerde bahçeniz için yapacağınız en iyi şeylerin başında bu sene yaz boyu bahçenizde veya balkonunuzda görmek istediğiniz çiçeklerin hangileri olduğuna karar vermektir.

İsterseniz size doğru karar verebilmeniz için biraz yardım edeyim ve Yaz boyu sizi üzmeyecek bazı bitkileri tanıtayım. İlk olarak belirtmeliyim ki  Hiçbir bitki tüm gün güneş alan yerleri sevmez biraz nefes alacak gölge zamanlarada ihtiyaçları vardır. En ideal yerler yarım gün güneş alan yarım gün gölgede kalan yerlerdir. Ve tüm bitkiler yaz boyu mutlaka akşam veya gece sulanmalıdır. Unutmayın ki onlarda bizler gibi canlıdır ve dinlenip toparlanmaya ihtiyaçları vardır.

 

Kork aprilin beşinden öküzü ayırır eşinden sözü şimdi içinde bulunduğumuz günler için söylenmiş bir Atasözüdür . Eski takvime göre aprilin beşi şimdiki nisan ayının 18 ine denk gelir bu tarihin 3-5 gün öncesi veya sonrası yaşanan soğuklar hem yeni açmakta olan Meyva ağaçlarının çiçeklerinin , hemde erken dikilen sebze ve çiçek fidelerinin donmasına yol açar. Bu yüzden iç anadolu için en doğru zaman, Nisan ayının 24 ünden itibarendir. Yazlık bitkilerinizi bu tarihten sonra dikmeye başlayabilirsiniz.

 

Sanvitalia:

Ankara  ve iklimi daha sıcak olan bölgeler için süper bir bitki Marmara,ege ve akdenizde çok yıllık Ankara için mevsimlik bir bitki diktiğiniz günden itibaren sürekli yayılan genişleyen ve sarkan süper bir sarı. Aralık ayında donlar başlayınca pes ediyor. Hem balkon hem de bahçeler için yarı gölge ve tüm gün güneşli her yerde çok güzel yaşamını sürdürüyor. Biraz nadir bulunan bir bitki Ankarada 5 ile 7,5 tl ye satılıyor.

Dahlia(yıldız):

Birkaç sene önceye kadar haziran sonunda piyasaya çıkardı ancak şimdi mevsimin başında her türü çıkıyor satışa. Büyük ve derin saksılar ile bahçeler için ideal bir bitki Mutlaka yarım gün ve daha fazla güneş istiyor aldığınız zaman aşağıda birkaç yaprak bırakıp budarsanız hızla genişliyor ve yayılıyor. Her renk ve boyda bulabilirsiniz.Kasım ayı ortalarına kadar sürekli çiçeklidir. Genellikle saksılarda satılıyor bir lira büyüklüğünden yukarıdaki çocuk başı kadar olanını bulabilirsiniz. Ankaradaki fiyatları cinslerine göre 3 tl ile 15 tl arasında.

Pelargonium (Sardunya):

 

 

 

Sarkıcı yada normal Sardunya hepimizin çok eskilerden beri bildiği çok güzel ve son senelerde çok gösterişli bir bitki. O kadar çok çeşidi ve rengi varki herkesin sevdiği birkaç tane sardunya mutlaka çıkar . Almak için en uygun zaman, hem çok büyükleri hemde bütün renkleri bugünlerde seralarda satışa çıktı.Biraz büyük ve derince saksılarda daha iyi gelişiyorlar. Bahçelerde ise söylemeye gerek yok harika oluyorlar. Yarı gölge ve güneşli yerlerde durabilirler Ankara da Aralık ayı sonuna kadar dayanırlar. Saksılarda satılıyorlar fiyatları Ankara da 5 tl ile 30 tl arasında değişiyor.

Petunia:

 

İşte bir dev daha son birkaç senede çıkan sarkıcı ve yayılıcı olan türleri çok harika. Özellikle ankarada dikildikleri yerlere yerleşebilmeleri çok önemli bu yüzdende dikilmeleri için en uygun zaman mayısın ilk haftası sonuna kadar olan zaman. Sıcaklar artmadan yerine yerleşmeli ve köklerini geliştirmeli ondan sonra korkmayın. Büyük ve derin saksılar ile tabiî ki bahçede yarı gölge yerlerde Süper oluyorlar. Sarkıcıları saksıda tutacaksanız mutlak büyük ve derin saksılara dikin. Aldığınız saksılar kısa bir süre sonra yetmiyor.Petunyanın çok güneşli yerlere konmaması lazım. En önemli bir diğer isteğide düzenli vitamin yada gübre . O kadar çok çiçek açıyorki bir süre sonra zayıflıyor. Takviye şart.Ankarada Fide ve saksılarda satılıyor fiyatları fideler 50 kuruş saksılar ise 15 ile 30 tl arasında.

Gaura:

Ankarada böyle bir bitkinin varlığı evvelki sene keşfedildi. Bu bitki kadar güzel, çekici, kalıcı,dayanıklı,her zaman çiçekli çok az bitki var. Yarı gölge ve güneşli yerlerde çok çok harika oluyor. Tabancayla vursanız bile ölmüyor.Büyük ve derin saksılarda ve tabiî ki bahçelerde çok yıllık bir metre kadar büyüyen eninede gelişen çok seveceğiniz ve saygı duyacağınız bir canlı. Ankaradaki satış fiyatları 7.5 tl ile 15 tl arasında saksı içinde satılıyor.

Hydragena(Ortanca):

Hep Özel bitkilerden bahsettim size gölgenin en özelide Ortancalar. Nazlı ve yüksek oranda hava nemi istediklerinden Ankarada sadece gölgede yaşarlar. Çok yıllık çok gösterişli ama tek renklidirler. Kimyasal boyalarla mavi renk te olan ortancalar Ankarada yere dikildikten bir sene sonra pembeye dönerler. Eğer bulabilirseniz daha çiçek açmamış olanlarını tercih edin çünkü üstlerindeki goncaları açtılarmı bu sene bir daha açmazlar. Büyük ve derin saksılar ile bahçelerin gölge yerlerinde  yaşarlar. Ankarada Saksılarda fiyatları 25 tl ile 40 tl arasında satılıyorlar.

Normal mevsimlik fideleri Yazlık çiçekler yazımda daha önce paylaşmıştım sizlerle. Bilgi almak için o yazıma bakabilirsiniz.

Balkon saksılarında yada bahçede Çiçeklerinizi mutlaka akşamları sulayınız. Akşamdan sulanan bitkiler serinlikte suyunu alırsa sabahtan akşama kadar güneşe ancak karşı durabilirler. Aksi takdirde bozulurlar.

Geçmiş çiçekleri kopartınız tohum yapmaya harcayacağı gücü ve besini size yeni çiçekler açmak için kullansın.

çiçeklerinizi sizin istediğiniz yerlere değil onların istediği yerlere dikin.Unutmayın çiçekleriniz mutluysa sizede mutluluk verirler.

hoşçakalın.

Sormak istediklerinizi mail adresimize yazabilirsiniz.

 

 

Arama yapılan kelimeler:

 • sarkan balkon çiçekleri
 • yazlık çiçekler
 • sarkan çiçekler
 • sardunya
 • sarkan balkon çiçekleri hangileridir
 • mevsimlik çiçek fiyatları
 • saksıda sardunya
 • yazlık bitkiler
 • sarkan sardunya
 • aprilin beşi
 • sarkan sardunya çeşitleri
 • saksıda sardunya çiçeği
 • yaz çiçeği
 • petunia
 • balkondan sarkan çiçekler hangileri