Muhteşem Moso

Bir bitki düşünün, çimengiller ailesinden (Poaceae) olsun, ama boyu 25 metreye ulaşsın…

Bu bitki her gün 1 metreden fazla, hatta günde 120 cm büyüsün. Dünyanın en hızlı büyüyen canlısı olsun.

Topraktan çıktığı andan sonra sadece 40 günde boyu 20 metreyi, kereste çapı 18 cmyi geçsin.

Bir tek tohum ekin, birkaç yıl sonra bir koruluk haline gelsin.

Avrupa ve Amerika’ya 100 yıldan fazla bir süre önce getirilen ve yaygın olarak yetiştirilen Moso, her nedense bugüne kadar Türkiye’de kendine yer bulamamış. Birkaç amatörün uzakdoğudan getirdiği ve yetiştirdikleri örnekler dışında ülkemizde görülmüyor. Halbuki aşağıda sayılan özellikleri ve bilhassa peyzaj güzelliği sebebi ile son derece ilginç ve kullanışlı bir tür. Özellikle sosyal alanlar, parklar, meydanlar, oteller, geniş bahçeler ve koruluklarda Moso bambusunun adeta bir şelale gibi dökümlü tüy gibi dal ve yaprakları ile görünüşü insana büyük bir haz veriyor. Tabii ki bitkinin ve kerestesinin ticari değeri bu güzel görünüşün yanına büyük bir artı ekliyor.

 

Bazı ülkelerin ekonomileri büyük ölçüde bu bitkiye bağlı. Kerestesinden her türlü eşya yapılsın, inşaatlarda kullanılsın, el sanatları ve sunta olarak değerlendirilsin, sürgünleri (filizleri) taze, kurutulmuş ya da konserve olarak yenilebilsin, çok önemli bir peyzaj aracı olsun, şelale gibi dökümlü görünümü olan yaprakları ile bahçelere ve yeşil alanlara büyük güzellikler katsın. Ekolojik açıdan büyük öneme sahip olsun, toprak ve su korunmasında kullanılsın, gölgesinden, tohumundan faydalanılsın. Hatta suyu, birası, sirkesi ve odun kömürü yapılsın.

 

Sadece tropikal iklimlerde ve ülkelerde değil, ılıman iklimlerde de yetişsin ve gelişsin. Hatta sıfırın altında (-)25 c’ye bile dayanıklı olsun. Ilıman iklimlerde ormanlar oluştursun…

 

Bu bilgiler ilk bakışta biraz gerçekdışı gibi görünüyor ama hiç de öyle değil. Bambu familyasının en büyük ve güzellerinden olan Moso bambusundan (Phyllostachys Moso) söz ediyoruz. Moso, yurtdışında “Muhteşem Moso” olarak adlandırılır, soğuğa dayanıklı bambu türlerinin en büyük ve görkemli üyesidir, dünyanın en önemli ticari bambu çeşitlerindendir ve sadece Çin’de 3 milyon hektardan (30.000 km2) fazla alana yayılmıştır. Bu alan son 10 yılda iki kat arttı, hala da artmaya devam ediyor.


Moso bambunun anavatanı Çin. Ancak ülkemizin büyük bir kesimi, Moso bambu yetiştirilmesi için elverişli ortama sahip. Tüm kıyı kesimlerimiz, Marmara ve Ege ile Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun iç kesimleri, (yüksek yerler hariç) İç Anadolu’nun da önemli bir kısmı, kışın hava sıcaklığının -20 C nin altına düşmeyen kısımlarında Moso yetişebiliyor. Tabii en çok verim daha ılıman bölgelerde (en soğuk -10,-15 C olan) alınabiliyor. Moso, nispeten daha soğuk olan yerlerde tam erişkin boyutlarına ulaşamıyor veya daha geç ulaşıyor. Yazları yüksek sıcaklık, nem ve yağmur (veya sulama) istiyor, kışın soğuk ve kuru havadan hoşlanıyor.  Nemsiz, fazla kuru, fazla soğuk yerleri sevmiyor. Bahar kuraklığı istemiyor. Özellikle Mart-Mayıs arası en hızlı gelişme devresinde bol suya ihtiyaç duyuyor.

.

Arama yapılan kelimeler:

 • ticari bitkiler
 • moso bambu
 • moso bambu fidanı
 • moso
 • bambu ekimi
 • bambu kereste
 • moso bambu yetiştirme
 • ilginç bitkiler ve özellikleri
 • mosa bambu
 • süslü bitkisi
 • TİCARİ BİTKİLER