İşte en sonunda bahar geldi. Nisan ayı bahçenize bakıp da “neresinden başlasam?” diye soru sorduğunuz ay. Bu ay bahçenin her köşesinde yapılacak o kadar çok iş var ki neresinden başlanacağını kestirmek biraz zor. Öncelikle şöyle bir rahatlayın ve tabiat ana’nın bizlere bahşettiği bu güzelliğin iyice tadını çıkartın. Çiçekler açıyor, kuşlar ötüyor, çimler uzamaya başladı, doğa uykusundan uyanıyor. Biraz gözlem yapın, biraz hayal kurun. Sonra da eldivenlerinizi giyin ve o hayalini kurduğunuz bahçeyi gerçekleştirmek için işe koyulun. Vaktiniz yok mu? Bahçeniz fazla mı büyük? Üzülmeyin, bize haber verin, hayalinizdeki bahçeyi sizin için biz yapalım.

Nisan ayında çevrenizi dolaşın, komşularınıza, parklara bakın. Bahçenizde yılın bu mevsiminde neyin çiçek açmasını istediğinize bu sayede kolaylıkla karar verebilirsiniz. Bu ay bahçenizde yaptığınız işler, senenin sonraki kısmında hem masraflarınızı azaltacak hem de bahçenizin çok daha güzel görünmesini sağlayacak.

Öncelikle, Mart ayı bakımlarınızdan yapamadığınız ne varsa, Nisan ayının hemen başında onları yapın. Bir iki hafta sonra çok geç kalmış olacaksınız. Budama, ağaç dikme, yer değiştirme ve son kış bakımlarını acilen bitirmeniz gerekiyor.

Topraklı  (saksılı veya tüplü) ağaç ve çalıları dikmek için henüz biraz erken. Ancak çıplak köklü olanlar uyanmadan dikme veya yer değiştirme işlemlerini bitirmek gerekiyor. Her zaman, ancak özellikle Nisan ayında yapabileceğiniz en faydalı işlerden birisi ağaç dikmektir. Bahçenize, evinizin önüne, yol kenarına, boş araziye, nereye bulursanız ağaç dikin. Özellikle doğa tahribatının bu denli arttığı bir dünyada ağaç gibi uzun ömürlü bir canlıya hayat vermek, dünyamıza yapabileceğiniz en kolay ve en önemli bir hizmettir. Nisan ayı yağmurlu olarak bilinir, ancak bazen çok kuru da geçebilir. Bu nedenle diktiğiniz fidanı en az 1-2 kere sulamayı ihmal etmeyin.

Mart, Nisan ve Mayıs ayları herdem yeşil ağaç ve çalıların budanması için ideal aylardır. (Mazı, servi, ardıç, gibi) Bahçenizde bu tür çalı veya ağaçlar varsa bu ay içerisinde ölü, hastalıklı, zayıf veya dekoratif açıdan istenmeyen dalları budayabilirsiniz. Ancak bu budamaları çok derin yapmayın. Ağacın ana gövdesine zarar vermeyin. Erken baharda çiçek açan (altın çanak, sarı yasemin gibi) ağaçları ve çalıları budamadan önce çiçek açmasının bitmesini bekleyin. Herdem yeşil ağaçların taç izdüşümünü hayvan gübresi ile gübreleyin.

Yazın  çiçek açan dahlia, gladiola,  zambak,  lilyum gibi soğanlı bitkiler Nisan ayında dikilirler. Dikim yaparken soğanlı bitkiler için özel gübre, iyi yanmış hayvan gübresi ve kaliteli torfu karıştırın. Soğanlı begonya ve Kanna gibi bitkilerin bahçeye dikimi için don tehlikesi tamamen geçmiş olmalıdır, bu yüzden ayın son günlerine kadar bekleyin.

Kozmos, yıldızçiçeği, kadifeçiçeği, zinya , akşam sefası ,sabah sefası gibi yıllık çiçeklerin tohumları Nisan ayında direk toprağa dikilebilir. Don tehlikesi tamamı ile geçtikten sonra iç mekânlarda koruduğunuz küpe çiçeği, sardunya, Rodos gülü gibi bitkilerinizi dışarıya çıkartabilirsiniz. Gerekiyorsa saksılarını değiştirin, şekil budaması yapın, gübreleyin ve güzelce sulayın.

İlkbaharda açan soğanlı bitkilerinizin çiçekleri geçince çiçeklerini budayın ancak yapraklara dokunmayın. Bu yapraklar birkaç hafta daha büyümeye devam edecekler ve soğanların gelecek yıl tekrar çiçek açması için gerekli enerjiyi depolamasını sağlayacaklar.

Sarı  zambak, hezaren çiçeği, iris, krizantem, papatya, alevçiçeği gibi çok yıllık bitkilerinizi Nisan ayı içerisinde kökten ayırmak sureti ile çoğaltabilirsiniz. Çoğalttığınız bitkileri ister bahçenizin değişik kısımlarına dikin, isterseniz arkadaşlarınıza verin veya ilginizi çeken başka çiçeklerle değişin.

Güller tomurcuk verip çiçek açmaya başlamadan önce hayvan gübresi ile güzelce beslenmelidir. Böylece yaz mevsiminde hastalık bulaşmasını  engellemiş olursunuz. Yeni gül fidanları dikmek istiyorsanız bu işleri aktif büyüme başlamadan ve tomurcuklar şişmeden önce yapmaya gayret edin. Tam çiçek açma mevsiminde güllerinizin toprak değişim şoku geçirmesini istemezsiniz.

Bahçede süs havuzunuz varsa ay ortasından itibaren havuz bitkilerini yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Direk tohumlarını  ektiğiniz ürünleriniz çimlendikçe seyreltme yapmayı ihmal etmeyin. Bitkileriniz kısıtlı yer için birbirleri ile mücadele eder ve sonunda hepsi birden zayıf düşer veya ölürler. Bu nedenle küçük bitkiler için en az bir karışta bir bitki olacak şekilde gerekli seyretmeyi yapın. Büyük bitkiler ise aralarında bazen bir metre kadar yere ihtiyaç duyarlar.

Çim alanlarda ise ilkbahar gübrelemesi çimlerinizi hayata döndürmek ve onlara sağlıklı bir yeşil renk vermek için gereklidir. Eğer fazla yağmurların etkisi ile çim alnlarınızda yosun büyümesi varsa yosun öldürme katkısı katılmış bir çim gübresi kullanabilirsiniz. Böylece iki işi tek uygulama ile bitirmiş olursunuz. Eğer Mart ayında yapmadıysanız katıklaşmış çimlerinizi çapalayarak havalandırın ve yeniden çim tohumu ile takviye edin. Çim tohumunu standart ölçüden biraz fazlaca kullanmanın bir zararı olmaz, hatta hem boşlukları daha hızlı kapatır hem de zararlı otların bahçenize yerleşmesine engel olur. Tohumu serptikten sonra üzerine bir miktar gübre veya toprak serpeleyin böylece tohumlar hem nemli kalır hem de böcekler veya rüzgar ile taşınmaları engellenir. Çim alanlarını havalandırmak suyun daha derinlere işlemesini sağlar böylece ilerideki sıcak aylarda su ihtiyacını azaltır. Havalandırmayı ya özel havalandırma aletleri ile veya çatal bel ile yapabilirsiniz.

Çimlerin biçilmesi zamanı geldiğinde kesme bıçağının keskin olduğundan emin olun. (Mart ayında tavsiye ettiğimiz gibi bahçe aletlerinizin bakımlarını yaptınız değil mi?) Aksi halde bıçaklar, çim yapraklarını düzgünce kesmek yerine parçalar bu da hem hastalıklara neden olur hem de çimi zayıf düşürür. Taze çimleri kökten söküp almamak için ilk biçmelerde çim biçme makinesinin bıçağını 7-8 santime ayarlayın.

Nisan, doğanın muhteşem gücünü en etkili şekilde gösterdiği en güzel aylardan birisidir. Bahçelerinizi dostlarınızla ve ailenizle birlikte büyük mutluluk ve huzur içerisinde vakit geçireceğiniz mekânlar haline getirmek için nisan ayında yoğun olarak işe koyulmanız gerekir.

Firmamız, bu konuda size her türlü yardıma hazırdır. Soru ve istekleriniz için lütfen bizimle temasa geçiniz. Ankara’daki bahçeleriniz için sizi ziyaret edelim, ücretsiz ekspertiz ve keşif yapalım. Posta adresimiz: bilgi@serapeyzaj.info

Arama yapılan kelimeler:

 • nisanda açan çiçekler
 • nisan ayı çiçekleri
 • nisan ayında açan çiçekler
 • lilyum çiçeği ne zaman açar
 • bahar geldi
 • bahçe ağaçları
 • prunus serrulata kanzan
 • mart ayında açan çiçekler
 • prunus serrulata
 • ağaçlar hangi mevsimde çiçek açar
 • nisan ayı çiçekler
 • bahçelerde yapılacak işler
 • nisan ayında hangi çiçekler açar
 • baharda agaclar hangi ayda açar
 • nisanda acan kisa ve kucuk cicekler